ŻABIA SPRAWA – SPEKTAKL TEATRALNY

SPEKTAKL DLA DZIECI „ŻABIA SPRAWA”

Fundacja Pozytywnych Zmian razem z Art. 207- Artystyczną Grupą Antyprzemocową zaprasza serdecznie
na spektakl-bajkę pt.: ?Żabia sprawa?.

Spektakle odbędą się:
– 13 listopada w Żywcu, godz: 12:00, Miejskie Centrum Kultury, Al. Wolności 4.
– 18 listopada w Bielsku-Białej, godz. 11:00, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, J. Słowackiego 17.
Na wszystkie spektakle wstęp wolny!

„Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-10 lat do wspólnej podróży, w której będziemy towarzyszyć pewnej Małej Żabce. Wraz z nią będziemy podejmować ważne decyzje, poznawać świat i… przede wszystkim szukać szczęścia 🙂
Żabka będzie musiała wykazać się nie lada odwagą. Czy uda jej się odnaleźć wymarzony staw?… Pssst, nie możemy przecież zdradzić Wam za wiele. Przyjdźcie na naszą bajkę :)”

Bajki i baśnie od zawsze pomagały wyjaśniać reguły rządzące światem i służyły przekazywaniu określonych wartości. Funkcjonowały również jako wzór zachowań czy przestroga. Planowany spektakl będzie miał formę bajki profilaktycznej, której tematem przewodnim jest kwestia granic osobistych czyli umiejętność asertywnego stawiania i komunikowania własnych granic (potrzeb, decyzji) oraz szanowania cudzego zdania, odrębności i inności, a wreszcie ? osobistych granic każdego człowieka.

?Żabia sprawa? to spektakl z wykorzystaniem lalek. W spektaklu bierze udział 7 osób- aktorek i aktorów. Są wśród nich osoby na co dzień pracujące z dziećmi, młodzieżą (w przedszkolu, świetlicach terapeutycznych), zajmujące się grą aktorską zarówno zawodowo jak i amatorsko, oraz tworzą grupę Art.207- Artystyczną Grupę Antyprzemocową.

Powstanie bajki jest odpowiedzią na potrzebę uczenia dzieci szacunku do innych, ale także umiejętności komunikowania własnego zdania i potrzeb, a w razie doświadczania przemocy, umiejętności szukania pomocy.

Spektakl jest dedykowany niezwykłej osobie, Annie Kaszubskiej.
Anna była pisarką, autorką zbiorów bajek i książek, prowadziła warsztaty bajkoterapeutyczne i dotyczące wielokulturowości dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Właśnie na takim, prowadzonym przez Anię warsztacie, poznaliśmy tę niezwykłą kobietę.
Zainspirowała nas mocno do dalszego działania, do wykorzystywania bajki jako narzędzia profilaktyki i przeciwdziałania przemocy w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jak sama o sobie mówiła, udało jej się zatrzymać spiralę przemocy we własnym domu, tym bardziej zachęcała nas do pracy z tym trudnym tematem właśnie za pomocą bajki. Była tym kolorowym szkiełkiem na naszej drodze, przez które świat widać inaczej, lepiej. Ania odeszła w marcu 2017 roku, ale ta oryginalna, silna, kolorowa, mądra, dobra kobieta poprzez swoje opowieści i pracę, zostawiła w nas kawałek siebie. Kawałek Ani, znajdziecie również w naszej bajce.
Anna Kaszubska jest autorką zbiorów ?Bajkoterapia?, ?Bajkowa mozaika?, ?Bajki pełne miłości? oraz książek ?Muzyka świata, czyli jak obudzić Leona? i swojej ostatniej książki ?186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki.”
Pisała także teksty piosenek, scenariusze przedstawień oraz prowadziła zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz warsztaty literackie i wielokulturowe na terenie całego kraju.
Była także samodzielną mamą trzech córek ? Amelii, Helenki i Lusi.
Więcej informacji znajdziecie na jej stronie annakaszubska.pl
Aniu, ta bajka jest dla Ciebie.