Najlepsze gry na komputer dla dzieci ze spektrum

Jeżeli szukacie prezentu dla swojego dziecka ze spektrum i chcielibyście, żeby to było coś edukacyjnego, terapeutycznego, podarunek, z którego na pewno się ucieszy – to mamy coś dla was !

Jeżeli martwisz się, że twój dzieciak marnuje czas na granie – to tym bardziej mamy coś dla ciebie !

Dzieci i młodzież z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ze Stowarzyszenie “AS” razem ze swoimi terapeutami stworzyły ranking gier komputerowych. Okazuje się, że gry mogą uczyć, rozwijać, a nawet… zmniejszać deficyty związane z autyzmem.

 

AUTYSTYCZNE TOP 10 GAMINGU

tabten

Wybór był trudny i budził wiele emocji, szczególnie wtedy, gdy powiedzieliśmy grupie, że naszym celem jest odczarowanie tematu gier i sprawienie, żeby rodzice chcieli je dzieciom kupować. Młodzi specjaliści i testerzy bardzo poważnie podeszli do swojego zadania. Zrozumieli powagę sytuacji i ciężar, jaki na nich spoczywa. Okazało się, że dzieci dobrze wiedzą, które gry generują stres, które są niewiele warte, a które są tylko dla dorosłych…

Dzieci ze spektrum lubią gry o walorach edukacyjnych, z realnymi naukowymi wstawkami. Mają swoje ulubione gry, ale też potrafią wymienić te, po których  można mieć trudności z zaśnięciem.

Rodzice z jednej strony mówią im: “Granie jest złe” i zabraniają siedzenia przy komputerze. Z drugiej strony nagradzają ich dostępem do niego, a bywa, że też karzą odcięciem (słynny “ban na net”). To zamiast zniechęcać – podwyższa wartość czasu spędzanego na komputerze, staje się on wtedy wyczekiwanym rarytasem. Poniżej szczegółowa tabela.

tabten2

Dodatkowo zwracamy waszą uwagę na fakt, że pozbawianie możliwości grania na komputerze może zwiększać izolację społeczną, czyli wzmacniać jeden z najsmutniejszych i najczęstszych deficytów osób ze spektrum autyzmu. Jeżeli nie wierzycie, spróbujcie podsłuchać o czym rozmawiają uczniowie na przerwach.

 

Redakcja: Adam Wrzesiński – pierwszy w Polsce certyfikowany terapeuta integracji sensorycznej z autyzmem i honorowy członek KGB (Klubu Graczy Bielskich)